Wkrótce XVI Submisja Drewna Cennego

article 1Na składach w Oleszycach i Uhercach zgromadzono 1144 metry sześcienne cennego drewna z przeznaczeniem do sprzedaży w formie przetargu submisyjnego, który zostanie rozstrzygnięty w piątek 27 lutego.

Drewno wybrano spośród surowca pozyskanego w toku normalnych cięć hodowlanych na terenie 25 nadleśnictw podległych RDLP w Krośnie. W tym roku największą pulę (ponad 100 metrów sześciennych) zaoferowały nadleśnictwa: Ustrzyki Dolne, Jarosław i Leżajsk.

– Dotąd największym popytem cieszyła się buczyna, a najwyższe ceny osiągało drewno jaworowe – zaznacza Andrzej Miara, naczelnik Wydziału Gospodarki Drewnem RDLP w Krośnie. – Tym razem na składach submisyjnych najwięcej jest dębiny, która stanowi ponad połowę naszej oferty. To oczywiście efekt oczekiwań rynkowych, którym chcemy sprostać. Całość oferty została skonfigurowana w taki sposób, by można było liczyć na sukces finansowy.

Na swego nabywcę oczekuje też 233 metry sześcienne kłód jaworowych, pochodzących głównie z bieszczadzkich drzewostanów.

Submisje drewna cennego w RDLP w Krośnie to największe w Polsce i jedne z największych w Europie przetargi na drewno cenne, zwłaszcza gatunków liściastych. Odbywają się one nieprzerwanie od 2000 roku w Nadleśnictwie Brzozów. Tradycyjny ich termin to ostatni piątek lutego. Rokrocznie o prawo zakupu najcenniejszego drewna ubiega się kilkadziesiąt firm. Większość z nich to krajowi producenci okleiny, ale są również kupcy z Austrii, Estonii, Niemiec, Słowacji a nawet Japonii.

 

 

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
fot. Marcin Czopik